Projekt ustawy w sprawie sygnalistów

Published by on

18 października 2021 Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało długo oczekiwany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (dalej” Ustawa”). Zgodnie z założeniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., który powinien wejść w życie najpóźniej do dnia 17 grudnia 2021 r.

Nowe przepisy przyczynią się do objęcia osób zgłaszających naruszenia realną ochroną tak w wymiarze prawnym jak i organizacyjnym w obszarach takich jak: zamówienia publiczne, ochrona środowiska, zdrowie publiczne, ochrona żywności, niebezpieczeństwo, ochrona danych osobowych.

Za nic nowe przepisy ma Burmistrz Brzozowa, który podczas Sesji Rady Miejskiej w Brzozowie straszy sądem radnego Kazimierza Zajdel, który opublikował na stronie gminabrzozow.pl otrzymane nagranie pokazujące, jak z beczkowozu PGK Brzozów wylewa się ścieki do rzeki Stobnica, uprzednio odebrane od mieszkańców gminy Brzozów.

Obietnice Burmistrza spełnił Prezes PGK Brzozów, który złożył oskarżenie prywatne przeciwko radnemu Kazimierzowi Zajdel o czyn z art. 212par2 kk. pokazując, że nie są mu znane nowe przepisy lub je ignorując chęcią zemsty, czy działań odwetowych.

Ubolewać należy nad decyzją sądu, który podjął temat sądzenia za wykazanie niegodziwych praktyk stosowanych przez PGK Brzozów. Tym bardziej, że istnieją przepisy, które można znaleźć w ustawie o Policji, kodeksie postępowania karnego, ustawie o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, prawie pracy, ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

 

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8277090,sygnalisci-ustawa-o-ochronie-osob-zglaszajacych-naruszenia-prawa.html

Categories: Bez kategorii

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.