Sejm – Energetyka Wodna – Obniżenie cen prądu i ciepła w Polsce

Published by on

Fundacja im. Nikoli Tesli ul. Proletariacka 3/28; 15-449 Białystok; KRS 00000443710

Do Prezydium Sejmu: Elżbieta Witek, Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski.

Do wiadomości Przewodniczący Klubów i Kół Poselskich oraz Wszyscy Posłowie. 

Fundacja żąda w trybie pilnym zwołania Nadzwyczajnego Posiedzenia Sejmu z udziałem przedstawicieli Fundacji im. Nikoli Tesli oraz Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych w celu omówienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski, Niezależności Polskiej Energetycznej i Motoryzacji od paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz, uran) przy całkowitej Zerowej Emisji do Atmosfery CO2 i rakotwórczych substancji przy jednoczesnym obniżeniu w Polsce cen: prądu i ogrzewania do 5 groszy za 1kW/h i paliw samochodowych do 50 groszy za 1 litr 

Niestety ale Rząd PiS a szczególnie Premier RP Mateusz Morawiecki i Prezydent RP Andrzej Duda i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek – są tym rozwiązaniom przeciwni. Czym działają na szkodę wszystkich Polaków i całej Polskiej Gospodarki.  W załączeniu dowody w postaci pism fundacji do w/w osób:

  • List otwarty do Marszałek Sejmu z dnia 12.11.2019r złożony w Kancelarii Sejmu 
  • Pismo do Premiera z dnia 30.04.2018r + Prezydenta 29.11.2017r  

Tematem Publicznej debaty sejmowej będą również takie problemy jak:

  1. Kopalnia i Elektrowni „Turów” i kar finansowych nałożonych na te firmy, które można rozwiązać poprzez postawieniu na rz. Nysie Łużyckiej zespołu Rynnowych Elektrowni Wodnych w celu zasilenia miast: Żytawa po stronie czeskiej i Bogatyni oraz pobliskich miejscowości po stronie polskiej – w bardzo tani prąd.
  2. Omówienie sposobów na rozwiązanie problemów społecznych związanych likwidacją Kopalń i Elektrowni Węglowych i Firm Przemysłu Wydobywczego, które Rząd RP chce zlikwidować do 2040r  – kilka milionów bezrobotnych i ich rodzin – poprzez utworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnienie tych wszystkich osób.  

Więcej informacji na te tematy można znaleźć w zakładce „Ekologia” na stronie Fundacji im. Nikoli Tesli pod adresem www. fundacja-tesli.manifo.com  – gdzie między innymi można przeczytać:  

Fundacja im. Nikoli Tesli z siedzibą w Białymstoku od stycznia 2022 roku rusza z ogólnopolską „Akcją” obniżenia w Polsce cen energii elektrycznej do 5 groszy za kWh (0,05 PLN/1kWh) i wykorzystania tej energii na tzw. „potrzeby własne” za pomocą nowego typu Elektrowni Wodnych (Rynnowe Elektrownie Wodne) 70-90% taniej niż ceny rynkowe. Elektrownie Wodne są bardzo tanie (konstrukcja stalowa), szybkie w budowie, wydajne i posiadają pozytywną opinię Ochrony Środowiska i Sanepidu. Zwrot kosztów inwestycji nastąpi po ok. 12 miesiącach. 
Każdy w Polsce – dowolna firma… grupa firm lub gmina, osoby fizyczna czy wspólnoty mieszkaniowe a także rolnicy będzie mogli postawić sobie Elektrownię Wodną co obniży dla wszystkich koszty produkcji oraz koszty życia. Właściciel Elektrowni będzie mógł własny tani prąd wykorzystać do ogrzewania budynków co przyniesie ogromne oszczędności (ok. 95% kosztów) gdyż nie będzie musiał kupować drogiego opału (węgiel, gaz, olej opałowy, drewno) – przy całkowicie zerowej emisji CO2 – (ogrzewanie elektryczne budynków) – co wpisuje się idealnie w zapisy Ustawy Anty-smogowej, a nadwyżkę energii będzie mógł sprzedać do Krajowej Sieci Energetycznej w cenie 16 groszy za 1 kWh.
**Współpraca z Fundacją będzie się odbywała na zasadach know-how w oparciu o Umowę Franczyzy. W zamian za 1% prądu, który elektrownia wytworzy. W załączeniu – podstawy prawne dotyczące Umowy Franczyzy. Know-haw to: Całokształt wiadomości, czyli fachowej wiedzy oraz doświadczeń w zakresie technologii i procesu produkcyjnego dla określonego wyrobu lub usługi, które nie są powszechnie znane ani łatwo dostępne w postaci badań naukowych, wiedzy technicznej lub organizacyjnej o charakterze poufnym lub tajnym. To wszystko i jeszcze dużo więcej jest niezbędne do zaprojektowania, wyliczenia mocy elektrowni, produkcji i postawienia elektrowni – Nie będzie dwóch takich samych Elektrowni – każdą elektrownię należy oddzielnie wyliczyć, zaprojektować i zbudować. 
Fundacji im. Nikoli Tesli zobowiązuje się do:

  1. Pomocy w uzyskanie niezbędnych pozwoleń na postawienie Rynnowej Elektrowni Wodnej – pozwolenie na budowę oraz pozwolenie na wykorzystania rzeki do celów energetycznych itp.
  2. Skosztorysowanie inwestycji (Elektrownia + Linie Kablowe) + wycena projektu oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania z funduszy krajowych lub unijnych – ok. 80% kosztów inwestycji. 
  3. Wskazanie firm, które zajmą się stawianiem i budową Elektrowni na rzece a po przekazaniu do użytku elektrowni zajmą się konserwacją i naprawami elektrowni.


Symulacja – Elektrownia Wodna o mocy ok. 180 kW w cenie ok. 2 milionów PLN – jest w stanie ogrzać ok. 120 domów jednorodzinnych o metrażu ok. 120-150 m2. Przy dofinansowaniu 80% kosztów inwestycji + wstawienie grzałek elektrycznych przy piecu Centralnego Ogrzewania w cenie ok. 600 PLN + robocizna (Projekt „czyste powietrze” – 70% dofinansowania) – koszty własne w przeliczeniu na 1 właściciela domu jednorodzinnego wyniosą ok. 3 500 zł. Jest to jednorazowy koszt i inwestorzy stają się właścicielami Elektrowni już na zawsze. 
Mamy nadzieję, że Posłowie w Sejmie mają na względzie dobro Polaków w odróżnieniu do Rządu RP i podejmą działania w celu rozwiązania problemów Społecznych i Gospodarczych w Polsce (rosnące ceny paliw i energii) i nie będą przeszkadzać we wdrożeniu nowych technologii z dziedziny Energetyki i Motoryzacji w posiadaniu, których jest Fundacja.


Founder and President of the Foundation’s
Management Board
Mariusz Najda

Categories: Bez kategorii

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.