Niezależność Energetyczna od Gazu i Paliw Kopalnych

Published by on

Niezależność Energetyczna od Gazu i Paliw Kopalnych

Fundacja im. Nikoli Tesli z siedzibą w Białymstoku od stycznia 2022 roku rusza z ogólnopolską „Akcją” obniżenia w Polsce cen energii elektrycznej do 5 groszy za kWh (0,05 PLN/1kWh ) i wykorzystania tej energii na tzw. „potrzeby własne” za pomocą nowego typu Elektrowni Wodnych (Rynnowe Elektrownie Wodne) o 95% taniej niż ceny rynkowe. Elektrownie Wodne są bardzo tanie (konstrukcja stalowa), szybkie w budowie, wydajne i posiadają pozytywną opinię Ochrony Środowiska i Sanepidu. Zwrot kosztów inwestycji nastąpi po ok. 12 miesiącach.

Każdy w Polsce – dowolna firma… grupa firm lub gmina, osoby fizyczna czy wspólnoty mieszkaniowe a także rolnicy będzie mogli postawić sobie Elektrownię Wodną co obniży dla wszystkich koszty produkcji oraz koszty życia. Właściciel Elektrowni będzie mógł własny tani prąd wykorzystać do ogrzewania budynków co przyniesie ogromne oszczędności (ok. 95% kosztów) gdyż nie będzie musiał kupować drogiego opału (węgiel, gaz, olej opałowy, drewno) – przy całkowicie zerowej emisji CO2 – (ogrzewanie elektryczne budynków) – co wpisuje się idealnie w zapisy Ustawy Anty-smogowej, a nadwyżkę energii będzie mógł sprzedać do Krajowej Sieci Energetycznej w cenie 16 groszy za 1 kWh.

Fundacja zwróciła się do wszystkich Urzędów Marszałkowski w Polsce o Objęcie Honorowym Patronatem działań Fundacji Tesli i skoordynowania działań związanych z tworzeniem przez Samorządy tzw. Klastrów Energii.

 

Na marginesie chcemy dodać, że fundacja doskonale zna problemy energetyczne polskich przedsiębiorców związane o ogromnymi podwyżkach cen prądu i opału, które „zafundował” dla Polskich Firm i Przedsiębiorców Rząd PiS. A także o problemach, które dotykają „branżę metalową”, a które to problemy będą tematem XIX Kongresu. Są jednak na te „problemy energetyczne” proste rozwiązania i na pewno nie rozwiążą ich Politycy.

Kluczowa Rola Zakładów Konstrukcji Stalowych

W związku z tym, że Rynnowe Elektrownie Wodne są wykonane w technologii Lekkich konstrukcji Stalowych i Aluminiowych – dlatego to Zakłady Konstrukcji Stalowych będą odgrywały Kluczową rolę w budowie tych elektrowni gdyż to właśnie one będą realizowały wszystkie inwestycje w Polsce (pod zamówienie) dla ok 2 500 tysiąca Gmin w Polsce (Klastry Energii) a także dla ogromnej ilości Prywatnych Firm z różnych branż, które zechcą postawić sobie Elektrownie Wodne na potrzeby własne.

Na marginesie dodam, że mamy już zamówienia na postawienia ok. 150 Małych Elektrowni Wodnych w całej Polsce o mocy do 500 kW. Elektrownie będą stawiane na rzekach Narew, Bóg, San, Dunajec, Warta, Wisła i Odra (w dolnym biegu) ale też na mniejszych rzekach. Elektrownie do 500 kW nie stanowią problemu – Fundacja nawiązała już współpracę z Małymi Zakładami Konstrukcji Stalowych i innymi firmami Kooperującymi (Szafy Elektryczne, Prądnice, Biura Projektowe, itp)

Problem stanowią Elektrownie Wodne Dużych Mocy (po wyżej 500 kW) stawiane na rzece Wiśle i Odrze w górnym biegu (po wyżej Krakowa i Opola) ponieważ te inwestycje nie mają i nie będą miały żadnego dofinansowania ani z Funduszy Krajowych, ani z Funduszy Zagranicznych (Europejskie i Norweskie) a jedynie Niskooprocentowane Kredyty.

Niestety ze względu na obecną sytuację w Polsce i wysokie koszty kredytów nie każdą pojedynczą Firmę będzie stać na postawienie Własnej Elektrowni. Ceny Elektrowni będą wynosić od 0,5 Miliarda PLN netto do 3 Miliardów PLN netto + Lokalne Linie Kablowe). Jednak bogate firmy o dużych zdolnościach kredytowych lub Grupy Firm – np. POLSKA IZBYA KONSTRUKCJI STALOWYCH – będą w stanie taki kredyt uzyskać lub stworzyć Fundusz Inwestycyjny, który pomoże sfinansować inwestycje.

Istnieje też możliwość zawiązania przez Izbę „Małego Przedsiębiorstwa Energetycznego” . Pod nazwą np. „PIKS – Energetyka” z możliwością sprzedaży energii na Giełdzie Energii. Pierwsza Elektrownia pokryje koszty budowy każdej kolejnej elektrowni.

W związku z powyższym niniejszego maila proszę potraktować jako propozycję zawiązanie długoletniej współpracy między Fundacją Tesli oraz Izbą Konstrukcji Stalowych. Współpraca (po zawarciu stosownych umów z Fundacją) będzie polegała na:

  1. Zapewnieniu przez fundację dużej ilości klientów (zamówień) dla Zakładów Konstrukcji Stalowych na terenie całej Polski w okresie najbliższych 10-15 lat oraz zbytu na te wyroby + konserwacja elektrowni (ok 200 dużych Elektrowni Wodnych). Trzeba będzie wykonać ok. 2 000 szt. Kół Młyńskie o średnicy od 9 do 12 metrów, 2 000 szt. Wiat, 2 000 szt. Przepustów + 2 000 szt. Pomostów, Sprzęgła, Przekładnie itp.) Wskazana będzie średnia produkcja elektrowni w ilościach 17 – 20 Elektrowni rocznie.
  2. Drastyczne Obniżenie Kosztów Produkcji dla firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Konstrukcji Stalowych oraz Niezależność Energetyczna od drogich Państwowych Grup Energetycznych.

Przy dużych elektrowniach stawianych na rz. Wiśle, które będą stawiane na „potrzeby własne” zakładów (np. Mostostal Puławy S.A, METALBARK sp. z o.o. w Bydgoszczy czy Huta Warszawa ArcelorMittal) – oszczędności z tylko jednej elektrowni będą sięgały MILARDÓW PLN Rocznie. Im wyższe ceny prądu i opału w Polsce – tym większe oszczędności, z których to oszczędności można spłacić dowolny kredyt.

W związku z tym, że temat jest bardzo obszerny (Prawo Wodne, Prawo Energetyczne, Prawo Budowlane itp.) Fundacja Tesli chciałaby wziąć udział w XIX Kongresie na zasadach „gościa honorowego” (na koszt organizatora) w celu:

  • Przedstawienia dla Firm zrzeszonych w Izbie Konstrukcji Stalowych sposobów na obniżenie kosztów produkcji (niezależność energetyczna).
  • Zorganizowanie po kongresie (12 października 2022r) spotkania „biznesowego” z uczestnikami Kongresu i przedstawicielami Fundacji w celu szerszego omówienia w/w tematów.

Niestety ale drastyczne podwyżki cen opału a co za tym idzie ogromne podwyżki cen prądu i ciepła w Polsce – nie dotyczą tylko branży metalowej i hutniczej lecz całej Polskiej Gospodarki wszystkich Polaków. Niestety ale Rząd PiS swoją „chorą polityką energetyczną” niszczy całą Polską Gospodarkę i doprowadza do nędzy miliony Polaków – Ubóstwo Energetyczne. Dlatego proszę się nie dziwić, że Fundacja Tesli/Tesla Energia jest przeciwnikiem tej polityki a oferta fundacji dotycząca obniżenia cen prądu i ciepła cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich Firm, Samorządów i Osób Prywatnych.

Osoby do Kontaktu ze strony Fundacji Tesli:

  • Mariusz Najda – Fundator i Prezes Zarządu – tel. 506 764 104 lub 690 612 530 (Białystok)
  • Eugeniusz Roman Urbański  – Wiceprezes ds. Inwestycji i Rozwoju – tel. 782 430 920 (Tarnów)

 

** Uwaga: Fundacja Tesli /Tesla Energia jest wrogiem PiS i ich Rządu. Dlatego fundacja nie podejmie żadnej współpracy z firmami, które posiadającą chociaż minimalne udziały Skarbu Państwa (nie mylić ze spółkami z udziałem Samorządów) ani z Samorządami, w których Prezydentami Miast są działacze Prawa i Sprawiedliwości lub stanowią oni większość w Radach Miasta. Niech im Prezes J. Kaczyński Prezydent A. Duda lub Premier M. Morawiecki dostarczają tani prąd, obniżają koszty ogrzewania budynków co raz droższym polskim węglem oraz likwidują smog w miastach, który się pojawia po jego spaleniu chyba, że złożą swoje legitymacje partyjne. Jest to forma protestu Fundacji oraz bojkotu Anty-społecznej, Anty-ekologicznej i Anty-polskiej polityki tej partii. PiS działa na szkodę całej Polskiej Gospodarki i Wszystkich Polaków !!!


Founder and President of the Foundation’s
Management Board
Mariusz Najda

Categories: Bez kategorii

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.